تاریخچه شرکت صنایع توری کاشان

تاریخچه شرکت صنایع توری کاشان

تاریخچه شرکت صنایع توری کاشان

   شرکت صنایع توری کاشان در سال 1366 برای تولید انواع توری های فلزی و عمدتاً توری های آلومینیومی تاسیس گردید. به جهت این منظور اقدام به تهیه ماشین آلات بافندگی توری از شرکت سازنده آلمانی نمود که این شرکت از معتبرترین سازندگان ماشین آلات بافت توری تار و پودی در دنیا میباشد و تولیدکنندگان معتبر دنیا بخصوص آمریکا و کانادا ماشین آلات خود را از این شرکت تهیه میکنند.

   در ابتدای کار بعلت عدم تولید سیم مورد نیاز برای بافت توری در داخل کشور نیاز شرکت از طریق واردات انجام میشد از جمله سیم آلومینیومی از آمریکا و کانادا ، سیم گالوانیزه از رومانی و سیم استیل از کره جنوبی وارد میشد.

    از آنجائیکه در ابتدا عمده تولیدات این شرکت ، توری آلومینیومی و سیم مورد مصرف از جنس آلیاژ 5052 طبق استاندارد آمریکایی AA  گروه 5000 بوده و منابع تولید این سیم عمدتاً در آمریکا و کانادا میباشند اقدام به تولید این سیم با ایجاد خط ریخته گری میلگرد آلومینیوم آلیاژی و خطوط کشش سرد مفتول و سیم آلومینیومی گردید  بطوریکه هم اکنون این شرکت سیم و مفتول گروههای 5005 ، 5050 ، 5052 و 5252 را از مرحله ریخته گری تا کشش نهایی در کارخانه خود تولید مینماید که بخشی از آنها را در کارخانه خود به توری آلومینیومی پشه ای تبدیل و بخش دیگر را به کارخانجات کابلسازی برای تولید کابلهای Coaxial و آرمور خطوط انتقال و آرمه کردن کابلهای زمینی و همچنین به کارخانجات پرچ سازی و تولید بست برای بسته بندی صنایع غذایی و کارخانجات تولید شلنگهای پلیمری برای شیلد لوله های تولیدی عرضه مینماید.

 

محصولات شرکت صنایع توری کاشان

الف توری های آلومینیومی آلیاژی پشه ای

       کاربرد این نوع توری ها در درب و پنجره جهت جلوگیری از نفوذ پشه و سایر حشرات موذی مشابه و برخورداری از هوای آزاد میباشد که در مقابل تاثیرات جوی و نور آفتاب بادوام و قابل شستشو است .

این نوع توری ها با عرض های 50 ، 60 ، 70 ، 80 ، 90 ، 100 ، 120 ، 150 ، 160 سانتیمتر و در رول های 30 متری که هر رول داخل یک کارتن قرار داده میشود و با تراکم ( تعداد چشمه در یک اینچ مربع ) 18 × 16 و  28 × 28  بصورت  روتین و مداوم  تولید  و به بازار  عرضه میشوند ولی تراکم های 20 × 18 و  16 × 16 و  16 × 14 نیز با سفارش تولید میشوند.

 

ب سایر توری های فلزی

      این شرکت توری های فلزی از جنس گالوانیزه و مس و استیل با تراکم 10 × 10 و  40 × 40 در رولهای 15 متری با عرض 120 سانتیمتر با سفارش قبلی از مشتری تولید مینماید.

 

ج توری های آلومینیومی آلیاژی زیر سقفی

     کاربرد این نوع توری ها در پوشش زیر سقف سوله ها برای نگهداری پشم شیشه میباشد و برخلاف جنس های دیگر که از طول عمر کوتاهی برخوردارند و با پارگی و زنگ زدگی باعث ایجاد نمائی نامناسب میگردند؛ از نمایی زیبا و طول عمر نامحدود و کیفیت بسیار بالا برخوردارند. باتوجه به اینکه جنس این نوع توری؛ آلومینیومی است در اثر تماس با فویل زیر عایق پشم شیشه که آلومینیومی میباشد باعث ایجاد پیل  الکتریکی   ( که موجب خوردگی و زنگ زدگی میشود ) نمی گردد. در حالیکه در توری های فلزی غیر آلومینیومی با ایجاد پیل الکتریکی نهایتاً موجب خوردگی، زنگ زدگی و در نهایت پاره شدن فویل آلومینیومی میگردد. از آنجا که این توری با یکبار نصب بصورت مادام العمر مورد استفاده قرار میگرد، هزینه های بالای تعویض توریهای زیر سقف سوله ها حذف میگردد.

این توری ها با عرض 90 ، 120 ، 150 ، 180 و با تراکم 1 ، 2/1 ، 4/3 اینچ تولید و به بازار عرضه میگردند.

 

د سیم ، مفتول و میلگرد آلومینیومی آلیاژی گروه 5000

     تولید میلگرد ، مفتول و سیم فاین و سوپر فاین آلیاژ آلومینیومی از گروه 5000 طبق استاندارد AA  آمریکا از قطر 10/0 تا 5/9 میلیمتر تولید میگردد که از قطر 10/0 تا 3 میلیمتر روی قرقره و قطرهای بیش از 3 میلیمتر به صورت کلاف تحویل میگردد.

     کاربرد آنها در ساخت آرمورهای خطوط انتقال ، تولید بست برای صنایع بسته بندی مواد غذایی، آرمور کابل ها ، شیلد و مغزی کابل های Coaxial ، در شیلد شیلنگ های تولید شده از مواد پلیمری مختلف و تولید توری های آلومینیومی پشه ای و توری آلومینیومی زیر سقفی میباشد.        

 

تاريخچه شركت صنايع توری كاشان : شركت صنايع توری كاشان با هدف تولید توری آلومینیومی پشه ای بر اساس موافقت اصولی دریافتی از اداره کل بررسی طرح های صنعتی وزارت صنایع برای تولید ۳۵۰ تن توری آلومینیومی پشه ای در سال در ۲۰ تیر ماه ۱۳۶۶ تاسیس و با شماره ۴۳۵ در اداره ثبت شرکت های کاشان به ثبت رسید و متعاقب آن زمینی به مساحت ۳۷۰۰۰ متر مربع در کیلومتر ۱۲ جاده کاشان - قم در مجاورت روستای خزاق خریداری و با طراحی کارخانه و تهیه نقشه های اجرایی عملیات ساختمانی را شروع و هم زمان نسبت به خریداری ماشین آلات بافندگی توری فلزی تار و پودی از آلمان و حمل آن به ایران اقدام نمود و عملیات ساختمان کارخانه و نصب ماشین آلات و دایر کردن انشعاب برق در نیمه اول سال ۱۳۷۱ به اتمام رسید و کارخانه در آذرماه ۱۳۷۱ با ظرفیت سالیانه ۳۵۰ تن تولید توری آلومینیومی در سه شیفت به بهره برداری رسید

متعاقب با شروع به کار کارخانه طرح های توسعه به شرح زیر انجام گردید :

۱-توسعه برای توریهای گالوانیزه و استیل

طرح توسعه به منظور تولید توری های گالوانیزه و استیل برای تولید ۱۵۰ تن انواع توری های گالوانیزه و استیل که برای این منظور اجازه تاسیس از اداره صنایع کاشان اخذ و با توجه به اینکه فضای ساختمان های موجود جوابگوی این توسعه بودند تنها نسبت به اضافه کردن ۲۵٪ ماشین الات بافدنگی اقدام گردید.

۲-توسعه برای تولید میلگرد؛ مفتول و سیم آلیاژ آلومینیومی گروه 5000

از آنجائیکه شرکت مجبور بود مواد اولیه مورد نیاز خود، سیم آلیاژ آلومینیومی ، سیم های گالوانیزه و استیل را از طریق واردات تامین نماید چون این محصولات در ایران تولید نمی شدند و محل تامین آن ها کشورهای آمریکا ، کانادا ، کره جنوبی و چین بودند و واردات این اقلام که کالاهای نیمه ساخته بودند از کشورهای فوق به خصوص چین با تحمیل هزینه های اضافی بعنوان عوارض بر صادرات مواد نیمه ساخته مواجه بودند و در مقابل تسهیلات برای صادرات کالاهای محصول نهایی از جمله انواع توری قائل بودند که دو رویکرد فوق موجب بالا رفتن قیمت تمام شده انواع توری تولیدی این شرکت و کاهش قدرت رقابت را در مقابل واردات این محصولات به لحاظ قیمت می گردیدند.

از این رو شرکت تصمیم به تولید میلگرد ، مفتول و سیم آلیاژی از گروه ۵۰۰۰ آلیاژ آلومینیومی نمود چون علاوه بر مصرف در تولید توری آلومینیومی سری های مختلف مفتول و سیم از گروه ۵۰۰۰ کاربردهای متنوعی در تولید محصولات صنعتی داشته و برای این منظور اقدام به اخذ جواز تاسیس برای تولید میله گرد و مفتول و سیم آلومینیومی آلیاژی گروه ۵۰۰۰ از اداره صنایع کاشان گردید ، که در طی دو مرحله توسعه ظرفیت برای تولید ۱۰۰۰ تن انواع میله گرد و مفتول و سیم آلیاژ آلومینیومی از طریق فرایند ذوب ، ریخته گری و کشش ایجاد گردید. برای اجرای این طرح های توسعه، واحد تحقیق و توسعه و همچنین واحد مهندسی در کارخانه اینشرکت ایجاد گردیدند و وظایف این واحد در اجرای طرحهای توسعه فوق بشرح ذیل بودند:

۱- تهیه طرح توسعه ساختمان ها و تاسیسات برق و گازرسانی و آب رسانی توسط واحد مهندسی کارخانه و اجرای آن با مدیریت این واحد و پرسنل کارخانه.

۲- طراحی و اجرای خطوط ریخته گری میله گرد آلیاژ آلومینیومی توسط واحد مهندسی این شرکت با همکاری مرکز تحقیق و توسعه این شرکت و استفاده از خدمات مهندسی و کارشناسی شرکت خارجی صاحب تکنولوژی و واردات بخشی از قطعات و ساخت داخل بقیه قطعات و نصب آن ها با مدیریت واحد مهندسی و توسط پرسنل کارخانه.

۳- مطالعه پیرامون مشخصات ماشین های کشش جهت به دست آوردن محدوده الانگیشن و حد درصد کاهش سطح مقطع مفتول و سیم و مشخص کردن مراحل کشش و نهایتا تهیه مشخصات فنی ماشین های کشش مفتول و سیم برای سفارش به سازنده ماشین کشش توسط واحد تحقیق و توسعه و با همکاری واحد مهندسی این شرکت.

و بدین طریق شرکت موفق گردید مفتول و سیم سری های مختلف گروه ۵۰۰۰ آلیاژ آلومینیوم را با کیفیتی مطلوب و مطابق با استاندارد AA آمریکا تولید نموده که به لحاظ قیمت و کیفیت قادر به رقابت با تولید کنندگان این محصولات در کشورهای اروپایی و آمریکا و آسیایی باشد که مشخصات کامل محصولاتی که توسط اين شركت می توانند تولید شوند در بخش محصولات آورده شده اند.