آموزش

افزايش مقاومت حرارتی و خوردگی آلومينيوم با نانو پوشش‌های زيست‌سازگار

محققان پارک علم و فناوري يزد با استفاده از فناوري نانو مقاومت به حرارت، سايش و خوردگي آلومينيوم را افزايش دادند و به گفته آنها پوشش‌هاي اعمال‌شده زيست‌سازگار است. 

 به نقل از ايسنا، امروزه به علت تمايل به داشتن ساختمان‌هاي بلند، پيشرفت صنعت خودروسازي، افزايش استفاده از ماهواره‌ها و سفيه‌هاي فضايي و تمايل به حمل‌ونقل هوايي، وزن سازه‌ها از اهميت خاصي برخوردار شده است.از سوي ديگر در ساخت سازه‌ها تنها استحکام آنها در نظر گرفته نمي‌شود، بلکه نسبت استحکام به وزن حرف اول را در صنايع بزرگ مي‌زند. از اين رو استفاده از آلومينيوم و آلياژهاي آن به خاطر استحکام بالا و فرم پذيري خوب مورد توجه قرار گرفته است؛ به گونه‌اي که در بسياري از کاربردهاي مهندسي از اين فلز استفاده مي‌شود.بر اين اساس محققان پارک علم و فناوري يزد نانو پوشش‌هايي را براي آلومينيوم ارائه کردند و خواص آن را ارتقا بخشيدند.مقاومت به خوردگي، سايش و سختي سطح "آلومينيوم پوشش‌دهي شده با اکسيدهاي نانوساختار" به صورت چشمگيري افزايش يافته است؛ از اين رو دامنه کاربرد آن نيز گسترش مي‌يابد.

وزن کم، استحکام بالا، سختي زمينه و سطحي بالا، مقاومت به خوردگي بالا، بهداشتي بودن و زيست سازگاري پوشش، پايداري و مقاومت بالاي پوشش در برابر اشعه فرابنفش، خواص نوري خوب و ضريب جذب تشعشع بالا، پايداري شيميايي مناسب، مقاومت در برابر حرارت و سايش و چسبندگي بسيار بالاي پوشش از جمله مزاياي استفاده از آلومينيوم با پوشش‌هاي نانو ساختار اکسيدي است.دانش ايجاد اين پوشش‌ها توسط اين شرکت دانش‌بنيان مستقر در پارک علم و فناوري يزد بومي شده و هزينه توليد آنها نيز کاهش يافته است. همچنين با استفاده از تجهيزات پيشرفته از جمله رکتيفايرهاي سوئيچينگ، اين شرکت قادر است کنترل دقيقي در ايجاد اين نوع پوشش‌ها داشته باشد و پوشش‌هايي را با خواص مهندسي مطلوب با کاربرد مورد نظر ايجاد کند.

محمد هدا نصيري‌زاده، مجري طرح زمينه اصلي فعاليت اين شرکت را مهندسي سطح آلياژهاي آلومينيوم دانست و گفت: از سال ۹۲ در مرکز رشد پارک علم و فناوري يزد مستقر شديم و در سال ۹۳ به عنوان شرکت دانش بنيان نوپا دست يافتيم.وي هيت سينک، کلکتور مقسم آب، بوش‌هاي مورد استفاده در اتصالات پليمري و ظروف آشپزخانه را از محصولات توليدي اين شرکت نام برد و ادامه داد: کلکتورهاي تقسيم‌کننده آب توليد شده در اين شرکت در حال حاضر در لوله‌کشي ساختمان‌ها استفاده مي‌شود.به گفته اين محقق، در لوله کشي ساختمان‌ها از کلکتورهاي برنجي استفاده مي‌شود که علاوه بر قيمت بالا، مشکلات بهداشتي فراواني به همراه دارد که در طراحي جديد اين محصول، چالش‌هاي موجود برطرف شده است.


LME

Metal Bulletin

مرکز تحقیقات و نوآوری

تاریخچه مرکز تحقیقات و نوآوری  صنایع توری کاشان

مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع توری کاشان در تیرماه سال 1395 با هدف اولیه‌ی تحقیق و پژوهش در زمینه تحقیقات مورد نیاز صنعت آلومینیوم و توری بافی تأسیس گردیده ‌است. این مرکز در حال حاضر با گسترش فعالیت‌های خود و با هدف انجام تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در راستای اهداف موردنظر و چشم‌انداز سازمان به پژوهش‌های خود ادامه می‌دهد. پایبندی به اصل صداقت در تمامی مراحل پژوهش، جمع‌آوری دقیق داده‌ها و همچنین ارائه نتایج کاربردی و با کیفیت مطلوب با هدف برآورده‌سازی نیازهای سازمان از جمله اصـول کـاری و اهـداف این مرکز به شمار می‌رود.

 رسالت و مأموریت مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع توری کاشان

ایجاد بستر و زیرساخت‌های لازم در راستای ایجاد نوآوری و رفع نیازهای تحقیقاتی سازمان با استفاده بهینه از ظرفیت نخبگان و پژوهشگران

 چشم‌انداز مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع توری کاشان

 تبدیل شدن به یکی از قطب‌های علمی اثرگذار در منطقه و سندیکا و تأثیرگذاری صنفی و بنگاهی از طریق ارتباط صنعت و دانشگاه با تولید و بهره‌گیری از دانش‌های نوین در راستای پوشش کلی نیازهای پژوهشی -کاربردی

این مجموعه با کنترل و تجهیز آزمایشگاه خواص مکانیکی و خواص شیمیایی و خواط متالورژیکی سهم به سزایی را در به رزو آوری تجهیزات آزمایشگاهی شرکت و همچنین تحقیقات ایفا می کند.

 


توسعه محصول جدید

ما مجهز به مواد اولیه مرقوب و آزمایشگاه های فوق پیشرفته و جدید ترین دستگاه ها در تکنولوژی تولید هستیم لذا می توانیم بازار را با محصولات جدید فتح کنیم ، کلیه طرح ها پس ار امکان سنجی و مراحل بعدی وارد بازار می گردند.

توسعه محصول جدید

توسعه یک محصول جدید شامل مراحلی می‌شود که عموماً عبارت است از موارد زیر:

1- ایده: هر محصولی باید با یک ایده شروع شود. در برخی موارد، این ایده ممکن است تا حدودی ساده باشد و مبتنی بر یک محصول دیگری باشد که پیش‌ازاین در بازار وجود داشته است. در موارد دیگر، این ایده ممکن است چیزی منحصربه‌فرد و به عبارتی انقلابی باشد، که درواقع به این معنا است که بخش بیشتری از زمان و منابع به بخش فرایند تولید ایده اختصاص‌یافته است. درواقع، برخی از تولیدکنندگان مهم به‌طور کامل دارای بخش‌ها و دپارتمان‌هایی هستند که لزوماً به تولید و توسعه ایده در سازمان مشغول هستند.

2- تحقیق: یک سازمان ممکن است دارای ایده‌های بسیار متعددی برای تولید یک محصول جدید باشد، اما زمانی که بهترین ایده از بین این محصولات ایده‌ها انتخاب می‌شوند، مرحله بعدی انجام تحقیقات بازار در رابطه با آن ایده آن محصول است. این کار آن‌ها را قادر می‌سازد تا به‌خوبی بررسی کنند و ببینند که آیا تقاضایی برای آن نوع محصول خاص وجود دارد یا خیر و اینکه برای برآوردن نیازهای بخصوص شناسایی‌شده در بازار چه ویژگی‌هایی باید در محصول موردنظر گنجانده شود.

3- توسعه: مرحله بعدی در این فرایند توسعه محصول است. نمونه‌های اولیه ممکن است در طی مراحل مختلف طراحی و تولید به‌منظور دست یافتن به یک محصول نهایی و موردنظر مصرف‌کنندگان که حاضر به پرداخت وجه و خرید آن باشند، تغییرات زیادی را تجربه کنند.

4- آزمون: اغلب محصولات قبل از معرفی رسمی به بازار و صرف حجم بالایی از سرمایه نقدی برای تولید و تبلیغ و ترویج آن‌ها با استفاده از یک گروه کوچک از مصرف‌کنندگان واقعی توسط شرکت‌های تولیدکننده مورد آزمون قرار می‌گیرند. این آزمون به آن‌ها کمک می‌کنند تا به‌خوبی تعیین کنند که محصولات مناسبی برای رشد در بازار هستند که سودآوری قابل قبولی را برای شرکت فراهم می‌آورند و اینکه پیش از معرفی رسمی به بازار نیاز به هیچ‌گونه تغییری در آن‌ها دیده نمی‌شود.

5- تحلیل: با بررسی بازخورد حاصل آمده از آزمون محصول توسط مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان می‌توانند هرگونه تغییر لازم و ضروری برای محصول را بر روی آن اجرا کنند و همچنین در رابطه با چگونگی معرفی رسمی آن به بازار هم تصمیم‌گیری‌های لازم را داشته باشند. با این اطلاعات کسب‌شده از مصرف‌کنندگان واقعی، آن‌ها می‌توانند تصمیم‌هایی استراتژیک اتخاذ کنند که برای موفقیت یک محصول کاملاً لازم و حیاتی است که ازجمله این تصمیم‌ها می‌توان به قیمت موردنظر برای فروش محصول و چگونگی بازاریابی آن در بازار برای فروش اشاره کرد.

6- معرفی به بازار: درنهایت زمانی که یک محصول از تمام مراحل مختلف در توسعه محصول عبور می‌کند، تنها قدم مهم برای آن در ادامه این فرایند معرفی آن به بازار است. زمانی که این مرحله هم انجام شد، مدیریت خوب چرخه عمر محصول تضمین می‌کند که تولیدکننده بهترین و بالاترین سودآوری را از تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری خودش دراین‌بین داشته باشد.

هرساله شاید هزاران هزار محصول مختلف وارد بازار می‌شوند و تولیدکنندگان زمان، انرژی و پول بسیار زیادی را برای آن‌ها صرف می‌کنند تا به‌طور کامل مطمئن شوند که محصولی که قصد معرفی آن به بازار رادارند درنهایت موفقیتی را برای کسب‌وکار آن‌ها به ارمغان می‌آورد. تهیه و تولید یک محصول سودآور تنها به معنای طی کردن صحیح هر یک از مراحل توسعه محصول جدید نیست، بلکه به معنای مدیریت محصول در زمان معرفی آن به بازار و البته مدیریت دوره عمر محصول در بازار است.

این فرایند مدیریت دوره عمر محصول شامل استراتژی‌های مختلفی درزمینهٔ بازاریابی و تولید می‌شود که همگی برای کسب اطمینان از هر چه بیشتر  طولانی کردن چرخه عمر محصول و سودآور کردن آن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 


امکان سنجی و مدیریت پروژه

واحد تحقیق و توسعه شرکت صنایع توری کاشان در سال 1395 فعالیت خود را به صورت جدی شروع کرد ، یکی از مهم ترین فعالیت های این واحد که توسط نیروی کار متعهد و جوان و فارغ التحصیل از دانشگاه برتر ایران یعنی دانشگاه صنعتی شریف انجام می شود امکان سنجی و مدیریت پروژه ها میباشد این امربه منظور افزایش بهره وری شرکت و ناب بودن تولید و برای تحقق مشتری مداری صورت می پذیرد زیرا زضایت مشتری برای ما مهم ترین پارامتر است که در راستای آن کلیه مراحل و ضوابط برای امکان سنجی و مدیریت پروژه ها برای تولید محصول جدید با ویژگی های جدید صورت می پذیرد.

 

 

                                     امکان سنجی

امکان سنجی چیست ؟

مطالعه امکان سنجی نوع روش تحقیق بویژه در علوم مهندسی و مدیریت صنعتی است که شامل موارد زیر است :

1-فرایند کنترل و شناخت مسائل·

2-شناسایی اهداف· فرصت ها و تهدید ها

3-شرح موقعیت ها

4-شناسایی در آمدها

5-شناسایی هزینه ها

6-شناسایی سود

7-در کل تجزیه و تحلیل یک پروژه

یک طرح امکان سنجی از چه بخشهایی تشکیل شده است :

بخش اول : آشنایی با طرح و شرکت.

بخش دوم : بررسی اقتصادی (مطالعات بازار).

بخش سوم : مطالعات فنی و برآورد امکانات زیر بنایی طرح.

بخش چهارم : برآورد سرمایه گذاری طرح.

بخش پنجم : برآورد هزینه های تولید و ارزش فروش سالانه طرح.

بخش ششم : پیش بینی مالی و نحوه تامین مالی طرح.

بخش هفتم : تعیین شاخص های مالی و اقتصادی طرح.

مطالعات امکان سنجي مقدماتي (PFS)، چيست و در چه مواقعي انجام مي شود؟

در مطالعات امكان سنجي مقدماتی (Pre Feasibility Study)، به مشخصات کلی پروژه پرداخته  می شود و معمولا در زمانی که سرمايه گذار با چند گزينه مختلف روبروست انجام می گردد. در اين مطالعات متناسب با ابعاد پروژه، عمدتا به موارد زير توجه می شود:

1-بازنگری، بازبينی و اعلام نظر در مورد مطالعات پيدايش طرح

2-تعيين و تحليل گزينه های فني طرح

2-1-تعيين و تحليل گزينه های محل اجرای طرح

2-2-تعيين و تحليل گزينه های فناوری طرح

2-3-تعيين و تحليل گزينه های روش اجرای طرح

2-4-تعيين و اولويت بندي گزينه های فنی طرح متشكل از گزينه های محل اجرای طرح، گزينه های فناوری طرح و گزينه های روش اجرای طرح

2-5-تهيه برنامه زمانی اجرای مقدماتی برای گزينه های فنی مختلف طرح

3-تحليل مالي و اقتصادی گزينه های فنی طرح

3-1-تعيين ضوابط حاكم بر نحوه اندازه گيری هزينه ها و درآمدهای طرح

3-2-برآورد هزينه های هريك از گزينه هاي فنی طرح بر اساس ساختار تفكيك هزينه های كمی و غيركمی

3-3-برآورد درآمدهای هريك از گزينه های فنی طرح بر اساس ساختار درآمدهای كمی و غيركمی

3-4-تحليل هزينه - درآمد و اولويت بندی اقتصادی گزينه فنی طرح

3-5-تحليل حساسيت هر يك از گزينه ها نسبت به تغييرات قيمت ها، طولاني شدن دوره اجرا، تغييرات قابليت دسترسي و ميزان توليد يا خدمات حاصل از گزينه های مختلف، تعيين درجه عدم قطعيت برآوردها و تجديد نظر در اولويت بندی اقتصادی گزينه ها

4-تحليل مالی گزينه های فنی طرح

4-1برآورد هزينه ها و درآمدهای كمی هر يك از گزينه های فني بر مبنای قيمت های بازار، ضمن در نظر گرفتن ماليات های متعلقه

4-2-تحليل حساسيت برآوردها نسبت به تغييرات قيمت ها، طولانی شدن دوره اجرا، تغييرات در قابليت دسترسی، ميزان توليد يا خدمات حاصل از گزينه های مختلف و تعيين درجه عدم قطعيت آنها

4-3-تحليل مالي گزينه هاي فني طرح و اولويت بندي آنها

5-بررسي های اجتماعی و ارزيابی آثار و پيامدهای اجتماعی هر يك از گزينه ها

6-ارزيابی فنی – اقتصادی و مالی گزينه های مختلف طرح و اولويت بندی آنها

7-تهيه گزارش امكان سنجي مقدماتي طرح

مطالعات امکان سنجی نهايی (FS)، چيست ؟

مطالعات امكان سنجي نهايی (Feasibility Study)، پس از مرحله پيدايش طرح و تعریف چارچوب کلی آن از لحاظ مشخصات محصول، ظرفیت تولید و میزان سرمایه گذاری انجام می شود. اين مطالعات بنا به نياز و درخواست کارفرما، در سطوح مختلفی از جزئيات پروژه می تواند وارد شود. در اين مطالعات متناسب با ابعاد پروژه، عمدتا به موارد زير توجه می شود:

1-تعيين ساختگاه طرح

1-1-تعيين گزينه هاي ساختگاه طرح در محل انتخابي براي اجراي طرح

1-2-مقايسه و اولويت بندي گزينه هاي مختلف ساختگاه طرح و تهيه گزارش انتخاب ساختگاه

2-مطالعات مهندسي پايه و طراحي اوليه

2-1-بازنگري و تكميل اطلاعات و داده هاي اوليه مربوط به شرايط جوي ، زمين شناختي و  آب شناختي ساختگاه، امكانات زيربنايي قابل دسترس براي طرح شامل منابع آب، منابع انرژي، منابع نيروي انساني، b-سيستم هاي حمل و نقل،‌ منابع تامين مواد خام، مواد اوليه و مصالح

2-2-مطالعات مهندسی پايه و طراحی مواد اوليه و فرآيند

2-3-جانمايی و آرايش واحدها، سيستم ها و تجهيزات طرح

2-4-طراحی مهندسی اوليه شامل مهندسی فرآيند، طراحی اوليه سيستم ها و تجهيزات مكانيكی، طراحی اوليه كارهای لوله كشی، طراحی اوليه كارهای ساختمانی و زيربنايی، طراحی اوليه سيستم ها و تجهيزات برقی، طراحی اوليه سيستم های كنترل و ابزار دقيق

2-5-تهيه فهرست اقلام عمده كليه واحدها، سيستم ها و بخشهای مختلف طرح شامل فهرست مصالح و مقادير آنها، تجهيزات و ماشين آلات و ابزار آلات مورد استفاده در كار.

3-تعيين خط مشي اجرائي طرح

3-1-تعيين گزينه های تفكيك طرح به پرو‍ه های مستقل با فصل مشترك های مشخص با يكديگر

3-2-تعيين گزينه های تقسيم كار بين مشاوران، سازندگان و پيمانكاران

3-4-اولويت بندی گزينه های اجرايی با توجه به قابليت های اجرايی قابل دسترس، برنامه زمانبندی طرح و هزينه های طرح

4-تهيه برنامه زمان بندی طرح به تفكيك پروژه ها براي فعاليت ها و خدمات مهندسی، تداركات، پشتيبانی تداركات، كنترل كيفيت، ساخت (شامل عمليات ساخت و نصب)، مالی، تجهيز نيروی انسانی برای دوره بهره برداری و راه اندازی

5-برآورد هزينه های سرمايه گذاری ارزی و ريالی طرح به تفكيك پروژه ها

6-تهيه و ارائه گزارش مرحله امكان سنجي نهايی.

هدف و بی طرفی

مطالعه امکان سنجی، پتانسیل موفقیت یک پروژه را ارزیابی می کند، به همین دلیل بی طرفی یک فاکتور مهم در اعتباری است که از طرف سرمایه گذاران و موسسات وام دهنده داده می شود.به همین دلیل باید این کار را به صورت هدف مند انجام داد و از یک روش بی طرفانه برای فراهم کردن اطلاعاتی که تصمیم ها بر مبنای آن گرفته می شوند استفاده نمود.

 امکان سنج  باید فردی با تجربه باشد تا بتواند به درستی هزینه، زمان ،افراد لازم و تعیین سرحدات را تخمین بزند.

پنج فاکتور رایج در مطالعه امکان سنجی

عبارت مخفف تلوس (TELOS) به معنی پنج زمینه در امکان سنجی است که شامل:

فنی (technical)

اقتصادی (economic)

قانونی (legal)

عملیاتی (operational)

زمان بندی (scheduling) می شود.

امکان سنجی تکنولوژی و سیستم

این ارزیابی بر اساس طراحی کلی ملزومات سیستم وبرای تعیین این که شرکت دارای تخصص فنی لازم برای تکمیل پروژه می باشد، انجام می شود. زمانی که یک گزارش امکان سنجی نوشته می شود، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرند:

یک توضیح خلاصه از کسب و کار برای ارزیابی فاکتور های محتمل تری که می توانند مطالعه را تحت تاثیر قرار دهند.

بخشی از کسب و کار که مورد بررسی قرار می گیرد:

فاکتور انسانی و اقتصادی

راه حل های ممکن برای مسایل

در این سطح، دغدغه ما این است که آیا پروپوزال با در نظر گرفتن یک هزینه معمولی، از نظر فنی و قانونی انجام پذیر است یا خیر.

امکان سنجی قانونی(Legal Feasibility)

تعیین می کند که آیا سیستم پیشنهادی با الزامات قانونی تناقضی نداشته باشد، مثلا یک سیستم پردازش داده باید با قوانین حفاظت اطلاعات محلی همخوانی داشته باشد.

امکان سنجی عملیاتی(Operational Feasibility)

امکان سنجی عملیاتی، مقیاسی از این است که یک سیستم پیشنهادی چطور مسایل را حل می کند، از فرصت های شناسایی شده در تعریف اسکوپ بهره می برد و چقدر الزامات شناسایی شده در فاز تحلیل الزامات توسعه سیستم را براورده می کند. ارزیابی امکان سنجی عملیاتی بر میزان مناسب بودن پروژه های توسعه ای پیشنهادی برای محیط کسب وکار موجود و اهداف، با توجه به توسعه زمان بندی،تاریخ تحویل،فرهنگ همکاری و فرآیندهای موجود کسب وکار تمرکز دارد.

امکان سنجی اقتصادی(Economic Feasibility)

هدف بررسی امکان سنجی اقتصادی،تعیین مزایای مثبت اقتصادی برای سازمانی است که سیستم پیشنهادی  برای آن فراهم می شود و شامل اندازه گیری و شناسایی تمام مزایای مورد انتظار می شود.این ارزیابی معمولا دارای یک تحلیل هزینه/سود می شود.

امکان سنجی فنی(Technical Feasibility)

ارزیابی امکان سنجی فنی بر روی به دست آوردن یک درک از منابع فنی موجود در سازمان و امکان استفاده از آن ها در زمان نیاز در سیستم پیشنهادی تمرکز دارد و یک ارزیابی از سخت افزار و نرم افزار موجود و این که تا چه حد با سیستم پیشنهادی همخوانی دارند را فراهم می کند.

امکان سنجی زمان بندی(Schedule Feasibility)

در صورتی که زمان تکمیل پروژه بیش از حد طولانی شود،قبل از اینکه مفید باشد ممکن است دچار شکست شود.معمولا این به این معنی است که تخمین بزنیم که توسعه یک سیستم چقدر طول می کشد و آیا می توان آن را در یک بازه زمانی و با استفاده از برخی از روش ها مانند دوره بازگشت  (Payback Period)  تکمیل نمود.امکان سنجی  زمان بندی مقیاسی است برای این که زمان بندی یک پروژه تا چه حد منطقی است.با داشتن توان فنی موجود،آیا موعدهای پروژه منطقی هستند؟برخی از پروژه ها با موعدهای مشخص شروع می شوند و شما باید تعیین کنید که این موعدها آیا اجباری هستند یا تنها زمان های مطلوب می باشند.

مراحل امکان سنجی

اول) بررسی تقاضا، تعیین حوزه ی عملکرد یا محدوده ی پروژه، شناخت سیستم موجود، شناخت نیاز ها و مشکلات.

دوم) بررسی و تحلیل اهداف سیستم جدید. معمولاً بر اساس اولویت و تقدم اجرایی طبقه بندی می شوند. پس برای هر هدف افراد  و واحدهای ذینفع مشخص می گردند.

سوم) تعیین موجودیت های خارجی در ارتباط مستقیم با سیستم. در این مرحله باید دیاگرام متن که شاخص حوزه ی عملکرد سیستم است را مشخص کرد.

چهارم) تعیین عوامل محدودکننده ی اجرای پروژه. به عبارت دیگر میزان ریسک در موفقیت پروژه مشخص می شود.

پنجم) تعیین دقیق محدوده ی پروژه. نیازها را مشخص کرده و به تایید مشتری رساند.

ششم) ارانه راه حل.

هفتم) بررسی اقتصادی پروژه. هزینه های سخت افزاری، نرم افزاری، افراد، مکان و زمان.

گزارش امکان سنجی

در متن اين گزارش، بايد از جمله به موارد زير پرداخته شود:

1-امکانات بالقوه سازمان

2-ريسک‌ها، خطرات و احتمال آنها

3-اولويت‌ها در سازمان

4-محدوده کاربرد

5-جنبه‌هاى تجارى - اقتصادي

6-زمينه‌هاى رقابت

7-اهميت پروژه يا توليد براى سازمان

8-اقدامات اوليه لازم

9-طرح پيشنهادى براى اجراء

10-اقدامات لازم در طول مدت انجام کار

11-نيروى انسانى لازم

12-امکانات و تجهيزات لازم

13-دوره حيات پروژه يا توليد

14-طرح زمان‌بندى اجراء با توجه به اولويت‌ها

15-هزينه اجراء

در این گزارش هزینه های تخمینی - سخت- در قالب موردکاری مشخص می شوند.

گزارش امکان سنجی به عنوان منشور پروژه برای انجام مراحل بعدی مورداستفاده قرار می گیرد.

سرفصل های گزارش پروژه

16-مقدمه

17-خلاصه ای در مورد هیات مدیره و ساختار سازمانی کارفرما

18-متدولوژی و روش اتخاذ شده برای مطالعه ی سیستم

19-سیستم پیشنهادشده

21-راه حل های ارائه شده به کارفرما که پذیرفته نشده

22-راه حل های پذیرفته شده

23-بررسی اقتصادی شامل هزینه ها و سودآوری ها

24-برنامه ریزی پروژه

25-نتیجه گیری و پیشنهادات

26-ضمایم تکنیکی

 27-یافتن واقعیات

28-شناخت اولیه ای از نیازها و مشکلات بدست می آوریم.

29-در پروژه های بزرگ باید افرادی را به عنوان Domain Expert در کنار تیم مهندسی نرم افزار قرار داد تا اطلاعات  به درستی گردآوری شود.

  روش های بدست آوردن اطلاعات

1-تهیه ی پرسشنامه

2-مصاحبه

3-مطالعه ی مستندات سیستم

4-مشاهده